Jmenuju se Anna Paap, žiju v Mnichově, svoje děti vychovávám česky a pomáhám k tomu i dalším rodičům žijícím v zahraničí.

Rozvíjím jazyk svých dětí s lehkostí

Daří se mi rozvíjet jazyk svých dětí s lehkostí jako nikdy předtím. Vyprávíme si příběhy, čteme si, zpíváme, hrajeme divadlo. Jazykové hry hrajeme zavedené anebo si je spontánně vymýšlíme.

Dřív jsem se v tom trochu topila.

Moje děti vyrůstají dvojjazyčně - žijeme v Německu a můj muž je Němec - a od prvního těhotenství mě sužovaly obavy, že se děti nikdy nenaučí pořádně česky. Jako učitelka i chůva jsem měla zkušenosti s krajany z Paříže, Berlína a Mnichova a viděla jsem nejeden případ, kdy děti anebo i celé rodiny češtinu postupně zavrhly. Byla jsem odhodlaná to v žádném případě nedopustit a se svým bohemistickým a lingvistickým vzděláním i učitelskými zkušenostmi jsem k tomu měla i nejlepší předpoklady.

Laminovala jsem po nocích

Akorát se záhy ukázalo, že sice mám teoretické znalosti o jazyce, ale vlastně žádné básničky moc neumím a z písniček si pamatuju často jen část první sloky. Vymýšlet vlastní příběhy mi skoro nahánělo strach - co když budou nesmyslné nebo mě nenapadne, jak to zakončit.

Nechala jsem se místo toho pohltit webovou inspirací, a hlavně tiskla, laminovala, tiskla, ukládala weby do záložek a postupně se ztrácela v tom, co že chci vlastně s dětmi dělat. Po nocích jsem připravovala a promýšlela aktivity a přes den pak kvůli tomu měla méně síly na to být opravdu s dětmi.

I dnes pro svoje děti i do výuky češtiny pro svoje žáky tisknu a laminuji, a tady na webu také leccos k vytištění najdete, ale každodenní jazykové hrátky, básničky a průpovídky, a hlavně množství společných příběhů jednoznačně nabraly na převaze.

Děti si zlepšují vyjadřovací schopnosti a přitom budujeme vzájemný vztah

Postupně se mi podařilo zavést v průběhu dne několik jednoduchých rituálů, které přirozeně rozvíjejí jazyk (anebo smysly, paměť, motoriku, a tím pádem jazyk) a mě i děti baví a naplňují. Přicházíme stále na nové způsoby, jak si hrát s jazykem bez pomůcek i s pomůckami, vevnitř, venku i na cestách, jak posilovat vztah k mateřskému jazyku, rozvíjet osobnost a upevňovat náš vzájemný vztah.